Úvod > Novinky

Novinky

14.10.2016 - Krásná umělcova sklizeň

Jedny z nejlepších vín světa produkují ve vinařství Tenuta dell’Ornellaia, které sídlí v zapadlém toskánském městečku Castagno Carducci nedaleko Středozemního moře pod Livornem. Zakládají si zde na dokonalosti, v žádné ze svých činností nedělají kompromisy. Od poloviny 80. let tak mají znalci vína příležitost vybírat z několika brilantních červených vín, v minulém roce přibylo také jedno bílé nazvané prostě Ornellaia Bianco.

Mají tu však i jednu specialitu: Od roku 2006 lahev skutečně mistrovského vína Ornellaia opatřeného jednoduchou tradiční vinětou osvěžují designem světoznámého umělce. Projekt pojmenovali příznačně Vendemmia d´Artista, tedy Sklizeň umělce. Nutno dodat, že takto však „balí“ jen ty nejcennější velké lahve. Samotná Ornellaia je pak cuvée Cabernetu Sauvignon, Merlotu a Cabernetu Franc & Petit Verdotu, každý rok v trochu jiných poměrech, pokaždé s jiným charakterem. Právě ten umocňuje i unikátní design vybraného umělce. V minulosti láhev ozvláštnili třeba přední švýcarský umělec John Armleder, italská hvězda Michelangelo Pistoletto nebo čínský performer Zhang Huan.

Letos padla volba na nekonvenčního Japonce žijícího v Los Angeles Yutaku Soneho. Ornellaia 2013 je vsazená do bělostného obalu připomínajícího proutěný piknikový koš, který je ovšem vyrobený z carrarského mramoru. Nápad vznikl přímo v pro sochaře až magické Carraře při hledání správného kamene, tedy v místě, kde si vybíral i Michelangelo. Při pikniku si Yutaka Sone s přáteli Lucem Tuymansem a Rirkritem Tiravanijou užívali dobré jídlo, víno a přátelství, které je pojí. Yutaka Sone obalil celkem 109 velkých lahví Ornellaii, z toho 100 třílitrových double magnumů, 8 šestilitrových imperiálů a jednu jedinou devítilitrovou tzv. Salmanazar.

V neposlední řadě přispívá Ornellaia a její Vendemmia d´Artista k podpoře filantropie. Vinařství každý rok společně s jednou z předních aukčních síní prodá několik lahví dychtivým sběratelům. Výtěžek putuje do pečlivě vybraných institucí. V minulosti bylo mezi obdarovanými třeba Whitney Museum v New Yorku, londýnský Royal Opera House nebo slavná švýcarská Fondation Beyeler. Od roku 2006 věnovalo toto toskánské vinařství na charitu už více než milion eur. Letos pro Hammer Museum v Los Angeles vydražili 9 lahví za 114 000 eur.

Víno Ornellaia, ať to speciální, zabalené umělcem, nebo jen s prostou vinětou je jasnou volbou pro ty, kteří ocení kvalitu. Vodítkem může být i fakt, že tento skvost pravidelně získává nejvyšší hodnocení předních hodnotitelů.

 

 Devítilitrové láhve zvané salmanazar, Ornellaia, Vendemmia d´Artista z vinařství Tenuta dell’Ornellaia. Autoři designu (zleva): Luigi Ontani, Ghada Amer a Reza Farkhondeh, Rebecca Horn, Zhang Huan, Michelangelo Pistoletto, Rodney Graham, John Armleder a Yutaka Sone.Ornellaia 2013, Vendemmia d´Artista z vinařství Tenuta dell’Ornellaia.


 

 Ornellaia 2013, Vendemmia d´Artista z vinařství Tenuta dell’Ornellaia. Návrh designu Yutaka Sone.

 

Zpět