Úvod > Víte že ...

Víte že ...

 

Na otázky o mezinárodním trhu s nábytkem a o péči o starožitné kusy odpovídal Marcus A. Rädecke, expert a ředitel oddělení „Evropský nábytek“ aukční síně Christie’s.

 
 
Jaký je rozdíl mezi aukcemi nábytku u Christie´s, které se konají na dvou různých místech: na King Street a v South Kensightonu?

Velká oddělení naší aukční síně jako jsou oddělení “Nábytku” a “Starých mistrů” pořádají aukce na obou těchto místech. Na King Street se zaměřujeme především na nejlepší a nejdůležitější kusy v jednotlivých kategoriích a zařazujeme je do dvou velkých aukcí za rok: “Významný evropský nábytek” a “Významný anglický nábytek”. Pěkné dekorativní kusy pro zařízení domu a interiérové dekorace jsou nabízeny vícekrát za rok v South Kensingtonu. Obě pobočky také připravují tematické dražby jako je “Aukce dubového nábytku” („Oak Auction“) nebo “Aukce venkovského nábytku” („Country Sale“). Na King Street pořádáme též aukce “Významný raný evropský nábytek a tapiserie” a aukce kolekcí různých sběratelů. Tyto se mohou provádět na obou pobočkách, záleží však na celkové hodnotě sbírky nebo na hodnotě jednotlivých kusů.

 

Hrají výrobci a autoři nábytku velkou roli při jeho oceňování?

Ano, jestliže je nějaký kus připsán známému výrobci nábytku, určitě to zvedne jeho cenu. V 18. století požadoval francouzský cech nábytkářů od svých mistrů, aby svá díla značili jménem, což nám je dnes pomáhá bezpečně určit. Stejné je to i se švédskými výrobci nábytku, ale bohužel ne s anglickými, německými či italskými, jejichž díla se rozpoznávají pouze porovnáním s dosud známými a již zařazenými díly.

Možná stejně důležitá je provenience tj. původ. Fakt, že se dá vysledovat odkud určitý kus pochází např. z nějakého zámku či známé sbírky, určitě zvedá jeho hodnotu.

 
 

Jaké jsou současné aukční trendy nábytku? Můžete zhodnotit a porovnat dnešní situaci s tou v 90. letech?

V polovině a na konci 90. let se na trhu s nábytkem dosahovalo nejvyšších cen, vysoko nešplhaly jen ty nejlepší kusy, ale i ty ve střední kvalitě.
Poněvadž se trh s nábytkem změnil, ceny nejlepších kusů v každé kategorii stále rostou a střední kategorie se trochu zklidnila.
Dnes je např. možné koupit dobrou francouzskou komodu nebo pěkný anglický stolek k sofa z období regentství za podobnou cenu jako tomu bylo v 80. letech a na začátku 90. let před zmiňovaným aukčním šílenstvím.

 


Jak se nejlépe postarat o pěkný kus nábytku, aby neztratil svoji hodnotu?

Je důležité nábytek chránit před přímým slunečním zářením, protože způsobuje blednutí dřeva a dýhy. V interiéru se snažte udržovat neměnnou vlhkost, protože vysoké hodnoty vlhkosti způsobují vzdouvání dřeva, zatímco nízká vlhkost způsobuje jeho sesychání. Každá další změna způsobí tvoření puklin a dýhovaný povrch se uvolňuje a zvedá. Toto je nejdůležitější hlavně u nábytku s marketeriemi (intarzií). Pokud Vám kus marketerie či ozdobné lišty upadne, určitě jej vždy pečlivě schovejte např. v nějakém sáčku uvnitř nábytku. Pro restaurátora je totiž mnohem snazší vrátit zpět původní ulomený kousek než jej nahrazovat novým. Tento přístup rozhodně hodnotu Vašeho nábytku uchovávat pomáhá.
Pokud budete chtít při údržbě použít vosk nebo leštidlo, ujistěte se, že nejde o běžně dostupné "komerční" čistidlo obsahující silikon. To sice docílí vysokého lesku, ale během let vytvoří na nábytku lepkavou vrstvu, která prach k povrchu spíše přitáhne.
Moje rada je proto jednoduchá: nábytku od prachu pomožte jen suchou prachovkou.
 
 
 
 
 
S Marcusem A. Rädecke, expertem a ředitelem oddělení „Evropský nábytek“ aukční síně Christie’s hovořila Nicole Šťáva, zástupkyně Christie´s pro Českou Republiku a Slovensko
 
 
 
 
 
 
 

 

Marcus A. Rädecke, expert a ředitel oddělení „Evropský nábytek“ aukční síně Christie’s.
 
 


 

Mahagonový sekretář/knihovna ve stylu George III.
Prodáno za 1.464.000 GBP, Christie´s Londýn, King Street, 9. června 2005
Návrh Robert Adam, výrobce William a Linnell pro oblékárnu Lady Scarsdale, 1761.

Archiv